Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY,  Przemysł

Rodzaje obróbki metalu – twardnienie

W najwyższym stopniu ogólnym i zarazem legendarnym wariantem z rodziny metali jest oczywiście tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu przypadkach dodaje się także inne metale w celu poprawienia właściwości, na ogół są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W wypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych dalej składników, a kluczowym miejscem do tego jest oczywiście wyjątkowa huta, gdzie produkuje się również inne typy stopów metali.

Do tego, aby powstał stop niezbędna jest wielka temperatura, którą otrzymuje się w specjalnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W codziennym życiu, na dowolnym kroku napotykamy wiele rodzajów artykułów stalowych, jest to materiał niezwykle wytrzymały i zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach życia.

Do tego, aby zdobyć jeszcze o wiele bardziej wytrzymały stop, wykonuje się specjalny proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy przeróżnych rodzajów metali podzielić można na kilka kategorii, pod względem wielu różnych elementów fizycznych, mechanicznych jak również chemicznych, a również zastosowania – przetestuj Energoel. Pierwszym oraz zarazem nadrzędnym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tutaj wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub też wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Po pewnym czasie pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: zwykłą, wyższą bądź też najwyższą. Przez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź też gorąco oraz szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo atrakcyjna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych artykułów, jakie jesteśmy w stanie zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym czy też narzędziowym.

br>

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY